رپورتاژ

تعیین دی هیدرات های پنل های گچی

مواد محتوی ظرف فوق با وزن d را به مدت یک ساعت در مای ۳۶۰ درجه قرار داده و پس از سر شدن، آن را وزن نمایید (e). درصد دی هیدرات از رابطه ی زیر به دست می آید:

محاسبه ی مواد هیدراته نشده

درصد مواد هیدراته نشده از تفریق مجموع فازهای بالا از عدد ۱۰۰ به دست می آید:

درجه ی هیدراته شدن پس از ۲۴ ساعت

برای به دست آوردن مقدار دی هیدارت پس از گذشت ۲۴ ساعت جهت تعیین کیفیت گچ تولید شده، مقدار ۱۰۰ گرم نمونه گچ را به مدت ۱۵ ثانیه در آب ریخته و سپس آ را خوب هم بزنید. ملات به دست آمده را روی شیشه ی آزمون گیرش بریزید. به محض اینکه گیرش اولیه شروع شد، به وسیله ی تیغه ی برشی نمونه ای به پهنای ۱ سانتی متر (۱۵ – ۱۰ گرم) ببرید. این قطعه را تا زمان گیرش نهایی در اتاقک مرطوب قرار دهید. پس از گذشت ۲۴ ساعت، نمونه را از اتاقک خارج نموده و آن را در آون خشک کنید تا به وزن ثابت برسد. نمونه ی خشک شده را در هاون خرد کرده و سپس مقدار آب تبلور آن را توسط آزمایش تعیین نمایید. درجه ی هیدراته شدن بستگی به نوع ضخامت دیوار گچی متغیر می باشد

پراکندگی واحدهای تولیدی گچ ساختمانی در کشور

به طور کلی می توان گفت که در هر نقطه ی ایران می توان معدن گچ پیدا کرد به ویژه در کویر مرکزی ایران که در همه جای آن گچ یافت می شود. نشانه ی زمین های گچی این است که درآن هیچ گونه رستنی نمی روید.

زمان چندان زیادی از تولید گچ ساختمانی در ایران به طریق مدرن آن نمی گذرد. اولین کارخانه ی صنعتی تولید گچ و پانل گچی ضد آب در فارس به ظرفیت ۵۰۰ تن در روز در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی ساخته شد. هم اکنون در گوشه و کنار کشورمان کارخانجات تولید گچ به وفور مشاهده می گردند. طبق آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۱، حدود ۴۲۹ واحد تولید کننده ی انواع گچ و اجرای دیوار گچی ساختمانی در کشور در حال فعالیت می باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1

بستن